Jak kupić mieszkanie?

 

jak kupić mieszkanie?

 

Zakup mieszkania nie jest sprawą prostą, szczególnie gdy robimy to po raz pierwszy. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu mieszkania? Jak kupić mieszkanie?

Na samym początku musimy określić własne potrzeby. Czy szukamy nieruchomości dla siebie, czy inwestycji na wynajem? Czy ma być to mieszkanie z rynku pierwotnego, czy może z wtórnego? Warto też zwrócić uwagę na lokalizację, wielkość czy układ pomieszczeń.

Jakie są nasze potrzeby?

Najlepiej zacząć od wyboru miejsca, gdzie chcemy zamieszkać. Lokalizacja to jeden z najważniejszych czynników wpływających na wartość nieruchomości. Kupując mieszkanie bliżej centrum, zapłacimy więcej. Z drugiej strony, zamieszkując w centralnej części miasta, możemy zaoszczędzić na dojazdach, wydać mniej na paliwo czy eksploatację samochodu. Czasami warto na początku wydać więcej, by w dalszej perspektywie wydać mniej. Kupując zaś mieszkanie na wynajem, musimy dokładnie określić, jaką stopę zwrotu ono nam przyniesie. Dobrze jest zatem wszystko dokładnie policzyć.

Mieszkanie deweloperskie czy z rynku wtórnego?

mieszkanie deweloperskie

Najważniejszą zaletą mieszkań deweloperskich jest ich nowoczesność, gwarancja, możliwość dowolnej aranżacji. Ważne jest brak przy zakupie PCC oraz tanie koszty eksploatacji. Można również otrzymać w promocji jakieś dodatki, jak smart home czy miejsce postojowe. Możesz wynegocjować niższą cenę lub dodatkowo otrzymać lepsze wykończenie wnętrza. Ustawa deweloperska chroni też nabywców takich nieruchomości.

Minusem jest czas oczekiwania na taką nieruchomość. Mieszkania deweloperskie powstają głównie w większej odległości od centrum. Te zlokalizowane bliżej centrum mają zaś wysoką cenę. Kupując deweloperskie i zamieszkując jako jeden z pierwszych mieszkańców, trzeba uzbroić się w cierpliwość, aż wszyscy właściciele swoje mieszkania odpowiednio wyposażą i wykończą.

Jeżeli chcesz kupić mieszkanie z rynku wtórnego, to zwykle możesz liczyć na dogodniejszą lokalizację nieruchomości. Możesz wybrać mieszkanie w typowym bloku lub kamienicy, nawet w ścisłym centrum miasta. Lokale mieszkalne z rynku wtórnego są tańsze, ale wymagają większych nakładów na modernizację i utrzymanie. Na starszych osiedlach jest więcej przestrzeni i zieleni. Na nowych inwestycjach na bujną zieleń będzie trzeba poczekać nawet kilka lat.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem mieszkania?

Kupując mieszkanie, nie popadajmy w zbytni optymizm. Dokonując pierwszych oględzin mieszkania, zwracajmy uwagę nie tylko na powierzchowny wygląd. Jeśli mieszkanie na wstępie spełnia nasze wymagania, to nie poprzestawajmy tylko na tym.

Zwróćmy przede wszystkim uwagę na szczegóły i stan techniczny mieszkania.

W szczególności sprawdźmy:

– stan instalacji elektrycznej, gazowej, wodno-kanalizacyjnej.

– piony ścian i poziomy podłóg

– stan drzwi i okien

– zewnętrzną część budynku (ściany, elewacja, rynny)

– powierzchnię użytkową kupowanej nieruchomości

Takie nawet proste czynności dużo nam powiedzą, jak budynek jest zarządzany albo jakich nakładów w przyszłości będzie trzeba dokonać.

Warto zmierzyć też powierzchnię użytkową całego mieszkania. Dobrze jest zadzwonić do zarządcy i zapytać się o nakłady związane z budynkiem. Jeżeli jest to spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, można zapytać się, czy stan prawny gruntów jest uregulowany.

Na pewno dobrym sposobem na zapoznanie się z otoczeniem jest zapukanie do sąsiadów, którzy zawsze są najlepszymi informatorami. Mogą nam dużo powiedzieć o sąsiadach, zarządcy, czy o samym sprzedającym. To na pewno ułatwi nam podjęcie decyzji o zakupie mieszkania.

Koniecznie trzeba sprawdzić księgę wieczystą. Dostęp do ksiąg jest jawny i każdy może sprawdzić jej treść.

Przed sporządzeniem umowy przedwstępnej sprawdź dokument tożsamości sprzedającego.

Formalności podczas zakupu mieszkania

Kupując mieszkanie za gotówkę, sprawa jest stosunkowo prosta. W dodatku możemy wynegocjować lepszą cenę. Odpadają też koszty związane z kredytem, co dziś ma szczególne znaczenie.

Inaczej jest przy zakupie na kredyt. Musimy dokonać kilku czynności.

A mianowicie:

 • Ustalić naszą zdolność kredytową
 • Zebrać odpowiednie dokumenty
 • Dokonać wyceny kupowanej nieruchomości
 • Zawrzeć umowę przedwstępną z właścicielem sprzedawanej nieruchomości
 • Posiadać środki na wkład własny

Jak ustalić zdolność kredytową?

Zdolność kredytowa to możliwość spłaty danej pożyczki wraz z odsetkami w określonym czasie. Ocena zdolności kredytowej ma znaczenie dla banków, aby zminimalizować ryzyko przyznawanej pożyczki. Jak zatem ustalić zdolność kredytową? Najlepiej porównać przychody z wydatkami. Każda instytucja finansowa ma swoje zasady przyznawania kredytu.

Niemniej najważniejsze jest:

 • wysokość i regularność dochodów
 • miesięczne koszty utrzymania
 • historia pożyczek i kredytów
 • wiek kredytobiorcy
 • sytuacja zawodowa, staż pracy, wykonywany zawód

Naszą zdolność kredytową warto ustalić przed wyborem wymarzonej nieruchomości.

W ten sposób nie stracisz czasu na oczekiwanie ostatecznej decyzji o przyznaniu kredytu. Nie będziesz też tracił czasu na szukanie nieruchomości, na którą Cię nie stać.

Zebranie odpowiednich dokumentów

Jeżeli kupujemy nieruchomość na kredyt, musimy dostarczyć do banku następujące dokumenty:

– dowód potwierdzający tożsamość, np. dowód osobisty, paszport

– zaświadczenie z zakładu pracy poświadczające nasze dochody

– wycenę nieruchomości

– umowę przedwstępną kupowanej nieruchomości.

Lista dokumentów może być dłuższa w zależności od kupowanej nieruchomości. Dokumenty potrzebne do przeniesienia własności najlepiej ustalić z notariuszem podając nr. księgi wieczystej.

Wycena kupowanej nieruchomości

Wycena mieszkania kosztuje ok. 400 zł. Zależna jest od rodzaju mieszkania, od nakładu pracy, od samego rzeczoznawcy. Dzięki wycenie profesjonalnego rzeczoznawcy możesz poznać realną wartość kupowanej nieruchomości. Przy zakupie na kredyt możesz skorzystać z rzeczoznawcy przydzielonego przez bank albo sam wybrać uprawnionego rzeczoznawcę.

Wszystkie przepisy związane z wyceną znajdziesz w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 21 września 2004 roku.

Wyceniając nieruchomość, bierze się pod uwagę wiele czynników:

 • lokalizację
 • rodzaj nieruchomości
 • powierzchnię
 • rok budowy
 • stan techniczny
 • dostęp do infrastruktury

Umowa przedwstępna

umowa przedwstępna

Umowę przedwstępną strony zawierają, kiedy nie chcą lub nie mogą z jakichś przyczyn zawrzeć od razu umowy ostatecznej. Najczęściej jest zawierana, gdy zakup nieruchomości ma być dokonywany poprzez kredyt lub nie jest uregulowany stan prawny.

Umowa taka powinna zawierać istotne postanowienia umowy przyrzeczonej. Musi zawierać cenę, datę i miejsce zawarcia.

Powinna zawierać termin zawarcia umowy ostatecznej. Może też zawierać zadatek lub zaliczkę, warunki odstąpienia, kary umowne, opis sprzedawanej nieruchomości.

Może być to zwykła umowa cywilno-prawna lub w formie aktu notarialnego. W formie aktu notarialnego powoduje silniejszy skutek. Przysługuję bowiem roszczenie jej wykonania.

Skorzystaj na naszego biura nieruchomości w Katowicach !

Przeczytanie tego artykułu dało Ci kilka wskazówek, jak kupić mieszkanie?

Jeżeli przy zakupie mieszkania chcesz skorzystać z profesjonalnej pomocy, to skontaktuj się z naszym doradcą!

Podczas spotkania wypełnisz druk z charakterystyką poszukiwanej nieruchomości.

Dokładny opis poszukiwanego mieszkania pozwoli nam precyzyjnie określić Twoje potrzeby.

Możesz też sam wybrać nieruchomości, które Cię interesują. Poprzez nasze pośrednictwo z nami dokonasz oględzin mieszkania. Dokładnie wszystko sprawdzimy i wydamy swoją opinię.

Ty podejmiesz decyzję, czy to jest właśnie ta nieruchomość, którą chcesz kupić.

Nasze doświadczenie, ubezpieczenie OC, da Ci poczucie bezpieczeństwa realizowanej transakcji.

Nie będziesz musiał już się zastanawiać i obawiać, jak kupić mieszkanie?

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *