Czy ceny mieszkań spadną?

Czy ceny mieszkań spadną?

Czy będą większe szanse na zakup swojej nieruchomości? Jak będzie wyglądał rynek mieszkań w następnych latach?

Program dopłat państwa „Kredyt na start” wpłynął na ceny nieruchomości. Czy są jednak jakieś szanse na spadek cen mieszkań?

W ostatnich miesiącach ceny mieszkań nie rosły już tak szybko jak wcześniej. Popyt na mieszkania pozostawał dość wysoki na początku tego roku. Teraz już jest mniejszy i mamy spowolnienie. Najmocniejszy wzrost cen był pod koniec 2023 roku. Obecnie wszystko wskazuje na korektę cen ofertowych. Najprawdopodobniej ceny transakcyjne utrzymają się na podobnym poziomie albo nieznacznie wzrosną. Największe wzrosty 5-10 procent  przewiduje się w największych miastach, takich jak Warszawa, Kraków, Gdańsk, Poznań.

Według analityków taka sytuacja utrzyma się przez ok. rok do dwóch lat.

Za wzrostem cen przemawiają wciąż dwa argumenty: – rosnący popyt na mieszkania                                                                                                                                                                                                      – wzrost płac, który z kolei też oznacza zwiększenie zdolności kredytowej

W latach 2018 -2023 polskie nieruchomości odnotowały 59 procentowy wzrost cen. W Czechach też był wysoki 63%, Litwie 74%, Węgrzech 85%

Bez względu na wzrost cen mieszkań zawsze warto jednak kupować mieszkania w dobrych lokalizacjach w okazyjnych cenach. Odkładanie zakupu na później i czekanie na dobry moment w dalszej perspektywie przynosi więcej strat niż korzyści. Nie warto się spieszyć z zakupem, ale nie można takiej decyzji odkładać w nieskończoność.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *