Czy warto korzystać z usług pośrednika przy zakupie nieruchomości?

pośrednik nieruchomości

 

    Przed sprzedażą nieruchomości właściciele mieszkań, domów czy innych nieruchomości  dość często rozważają współpracę z pośrednikiem w obrocie nieruchomościami. Zazwyczaj ma to miejsce wtedy, gdy właściciele sprzedawanej nieruchomości mieszkają w innej, bardziej oddalonej miejscowości. Sprzedający nie mają czasu na ciągłe dojazdy, prezentację  swojego  mieszkania, domu lub działki budowlanej.

Trochę inaczej przedstawia się sprawa w przypadku zakupu nieruchomości. Tutaj mniej przyszłych kupujących rozważa skorzystanie z usług pośrednika, szczególnie wtedy, gdy dom lub mieszkanie jest sprzedawana przez inną agencję nieruchomości. Skoro nieruchomość jest sprzedawana przez agencje nieruchomości, a przy tym obsługa odbywa się przez licencjonowanego pośrednika nieruchomości, to po co do zakupu brać jeszcze kogoś drugiego.

Niestety takie podejście do sprawy może okazać się błędem. Dlaczego? Dlatego ,ponieważ lepiej mieć kogoś, kto reprezentuje tylko nasze interesy i skupia się na naszych potrzebach!

Dobry pośrednik nieruchomości zapewni większe bezpieczeństwo realizowanej transakcji, czyli tym samym zmniejszy ryzyko związane z zakupem domu lub mieszkania.

Sam zakup nieruchomości może być bardziej skomplikowany niż nam się wydaję, a w całej mnogości przepisów, procedur i dokumentów, które trzeba zebrać, łatwo o pomyłkę.

Notariusz zaś pewnych rzeczy nie sprawdzi, czy na działce można coś budować, czy z mieszkaniem wszystko jest w porządku. Notariusz sporządza akt notarialny na podstawie dokumentów i oświadczeń stron, które nie zawsze muszą być zgodne z prawdą.

Mogłoby się wydawać, jak to jest możliwe, że taki poważny dokument może zawierać błędy? Niestety, czasami takie sytuacje zdarzają się. Niektóre zapisy w akcie notarialnym mogą być niezgodne ze stanem rzeczywistym.

Dobry, zaufany, profesjonalny pośrednik, który reprezentuje tylko nasze interesy, zwróci uwagę na pewne rzeczy. Na podstawie swoich umiejętności i doświadczenia może spostrzec to, czego sami byśmy nie zauważyli. Może wykonać kilka prostych czynności, które potwierdzą zgodność treści ze stanem faktycznym. Niektórych rzeczy oczywiście sam pośrednik może nie być w stanie ustalić. W takim wypadku konieczna może być opinia rzeczoznawcy.

Jeśli już zdecydujemy się na korzystanie z usług pośrednika, to po  czym możemy poznać, że jest to właściwa osoba?

Samo podejście do naszej osoby i do tego, co chcemy kupić szybko to ujawni.

Dobry i uczciwy pośrednik nieruchomości, wszystko co nam mówi, a nawet obiecuje, nie będzie miał problemu, żeby dać na piśmie. Jeśli ustnie słyszymy pewne obietnice, a powstaje problem, żeby to potwierdzić pisemnie, to już samo to powinno nam dać dużo do myślenia.

Zatem na piśmie dokładnie sprecyzujmy charakterystykę poszukiwanej nieruchomości, czego dokładnie szukamy. Już przed samą wizytą z pośrednikiem w agencji nieruchomości przygotujmy się do spotkania, spisując sobie na brudno parametry poszukiwanej nieruchomości. Oczywiście nie zawsze da się znaleźć tę idealną. Niemniej poszukujący powinien zostać już na samym początku o tym poinformowany. Jeśli nie, a poszukiwana nieruchomość jest inna, od zamierzonej, to adekwatnie powinna nastąpić obniżka wykonanej usługi, bo w końcu usługa nie została wykonana w całości.

Inna ważna rzecz podczas prezentacji kupowanej nieruchomości. Czy pośrednik tylko pokazuje nam nieruchomość, czy jeszcze jest w stanie więcej z siebie dać. Nie chodzi o to, żeby tylko ładnie mówił, wyglądał, pachniał, bo prawda jest taka, że Klienci, którzy tylko na to zwracają uwagę, potem są mocno zawiedzeni. Oczywiście, kultura osobista też ma duże znaczenie. Niemniej dobry pośrednik nieruchomości, jak trzeba, schyli się, dotknie kilku rzeczy, zmierzy, wejdzie nawet na dach albo do piwnicy, pobrudzi ręce, buty czy koszulę. Ktoś może powiedzieć, że nie musi tego robić. Nie musi, ale może. Pośrednik może wydać swoją opinie, jeśli dokładnie wszystko sprawdzi. Nie będzie miał oczywiście żadnej opinii, jeśli nic nie będzie wiedział, co nam prezentuję.

Podczas prezentacji mieszkania, domu zadajmy też konkretne pytania. Jeśli usłyszymy odpowiedź, że tak jest w akcie notarialnym, a chodziło o taką rzecz, którą mógł ustalić, to może nie jest to właściwa osoba. Już nie mówiąc o tym, że podaje inne, niezgodne informacje o stanie fizycznym czy prawnym nieruchomości.

W branży nieruchomości jest też wielu dobrych fachowców, pasjonatów i uczciwych ludzi.

Ale też są i inni, którzy potrafią wykorzystać niewiedzę i nieśmiałość zwykłych ludzi.

Niemniej biorąc kogoś zaufanego na pewno na tym skorzystamy, a zapłacona prowizja zwróci nam się w odniesionych korzyściach.

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *